A szerződés megszegését jelenti bármely kötelezettség szerződésszerű teljesítésének elmaradása. Legtipikusabb esetei hibás teljesítés (pl. minőségi hiba, rossz kivitelezés, hibás termék), a késedelmes teljesítés, vagy a teljesítés teljes elmaradása.
A szerződés megszegésének orvoslására több módszer is rendelkezésre áll, a teljesség igénye nélkül a legfontosabbak: elállás, felmondás, kártérítés, vagy ha a szerződés teljesítésére még igényünk van, akkor a szerződés teljesítésének – akár bíróság előtti – kikényszerítése is.
A szerződés megszegésének egyik leggyakoribb következménye a kár bekövetkezte, orvoslásának módja a kártérítés. Szerződésszegés esetében beszélhetünk a szolgáltatás tárgyában bekövetkező kárról (ún. tapadókár), valamint a következménykárokról (vagyonban keletkezett egyéb károk és az elmaradt vagyoni előny). Egyszerű példával élve, amennyiben a kávézónkba megrendelt speciális kávéfőzőgép beszerelése közben a beszerelést végző szerelő a gépben olyan mértékű kárt okoz, hogy az javíthatatlan, akkor egyrészről köteles lesz a kávéfőzőgépben okozott kár megtérítésére (szolgáltatás tárgyában okozott kár – tapadókár), valamint köteles lesz a hiányzó, kávé eladásokból származó bevétel kiesésének megtérítésére is (elmaradt vagyoni előny – következménykár). Jelen példa csupán a megértést hivatott szolgálni, a szerződésszegés és következményeinek megítélése, valamint orvoslásuk az ügy összes körülményétől függ, így a példának hozott ügyben sem kizárólag a kártérítés lehetséges.
A szerződési szabadság elve miatt a szerződéseknek sokféle típusa ismeretes. A szerződés megszegésével okozott károk fajtái igazodnak a szerződés adottságaihoz, a szerződési típustól függően eltérőek lehetnek: így például másként jelentkezhet a kár egy ingatlan adásvételi szerződés megszegése folytán, mint egy fuvarozási szerződés megszegése folytán.

A szerződésszegés következményeinek orvoslásához, így például kártérítés összegének és körülményeinek vizsgálatához mindenképpen ajánlott kártérítési jogi szakjogász végzettséggel rendelkező ügyvéd segítségét kérni. A szerződésszegés és annak következményeinek – így a károk – részletes vizsgálata szakértelmet igényel: ténylegesen beszélhetünk-e szerződésszegésről, milyen lehetőségei vannak a károsodott félnek, pontosan milyen károkat okozott a károkozó, mentesülhet-e a szerződésszegő a felelősség alól stb. A részletes feltárás és vizsgálat tehát szükséges a hatékony kártérítési igényérvényesítésben, ezek hiányában felesleges – és jelentős – költségekbe keveredhetünk.
Amennyiben kérdése van, úgy keressen minket bizalommal az elérhetőségek bármelyikén.