Személyi sérüléssel járó baleset minden olyan baleset, amelyben valakinek a testi épsége és/vagy egészsége megsérül. Nem szükséges, hogy a sérülés csonttöréssel járjon, vagy vágott, vérző seb legyen, hogy az személyi sérülésnek minősüljön. A testi épség sérülésének minősül egy ficam, szalagsérülés, vagy olyan más testi sérülés is, amelyet a köznyelv nem mindig minősít sérülésnek. Sokszor egészen banálisnak tűnő sérüléseknek hosszabb távon, vagy később jelentkező nagyon súlyos következményei is lehetnek!
A személyi sérüléssel járó balesetek túlnyomó többsége közlekedési, vagy munkahelyi balesetből származik, de számos tömegközlekedési eszközökön (vonat, busz, villamos, troli, stb.), vagy bevásárló központban elszenvedett esetben is képviseltünk már károsultakat.
A személyi sérüléssel járó balesetek esetén is a legfontosabb a gyors segítség hívása, majd a baleset körülményeinek minél pontosabb rögzítése. Amennyiben lehetséges fontos, hogy minél több fénykép, videofelvétel készüljön a baleset helyszínéről, a szemtanúk nevét, elérhetőségét szerezzük be és lehetőleg értesítsük a mentőket, rendőrséget is Ez utóbbi nem csupán az egészségügyi ellátás, vagy felelősség megállapítása miatt fontos. A mentők és a rendőrség különböző szempontok szerint rögzítik a tényeket, körülményeket és a kártérítési szakjogásznak ezek a különböző szempontok és adatok a kárrendezési eljárás során kulcsfontosságúak lehetnek, a kártérítés összegére is hatással lehetnek.
A személyi sérülés esetében mindig javasolt, hogy a károsult minél előbb vegyen igénybe szakszerű segítséget és ameddig ezt nem tette meg, lehetőleg ne írjon alá semmit. Sajnos gyakorta előfordul, hogy a károkozó ráerőlteti a károsultra, hogy a kártérítési igényéről mondjon le, a tényleges kárnál jóval alacsonyabb összegért cserébe. Szakszerű segítség pedig mindig a saját megbízásból eljáró személy, lehetőleg olyan ügyvéd aki rendelkezik szakirányú végzettséggel is (pl. kártérítési szakjogász, vagy biztosítási szakjogász).
Személyi sérüléssel járó baleset esetén a károsult számíthat kártérítésre és sérelemdíjra is. Kártérítésként követelheti az anyagi kárát (ruházat, telefon, lap top, jármű stb.), az elmaradt jövedelmét, a gyógyulásra fordított költséget és a baleset jellegétől és következményeitől függően még számos más költsége megtérítését is, amennyiben a jövőben rendszeresen felmerülő kára lesz, havonta kifizetendő járadékot is igényelhet. A kártérítés várható összegének felmérése, a balesetek és életkörülmények egyedisége miatt is minden esetben egy ingyenes személyes konzultáció keretében az irodánkban történik, szükség esetén ettől eltérően felkeressük a károsultat a kórházban, vagy otthonában.
A sérelemdíj a testi épség, mint személyhez fűződő jog megsértésének jogkövetkezménye. A sérelemdíj mértékére – akárcsak a kártérítés mértékére – mindig az eset összes körülményének ismeretében lehet csak következtetni. Erre kalkulátor nincsen és nem is lehet! A sérelemdíj összege bírói mérlegeléstől függ, a bírói, valamint a biztosítói gyakorlat ismeretében lehet csak a sérelemdíj várható összegére következtetni.
Irodánk kártérítési szakjogászai a naprakész bírói gyakorlatot ismerve, felkészülten tudják tájékoztatni a kártérítés és sérelemdíj reálisan várható összegéről egy ingyenes személyes konzultáció keretében.